נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה: 08-8558790  |  072-2333709  פקס: 08-8558780      info@gocargo.co.il

הקלות מכס לתושב חוזר

תושב חוזר הוא אדם שחוזר לארץ לאחר ששהה בחוץ לארץ יותר מעשר שנים רצופות והיה לתושב שם. ישנן כמה הגדרות של משרד הקליטה לתושב חוזר – הוא צריך להיות בן 17 ומעלה. לגבי תחום עיסוקו, אם מדובר במדען חוזר הוא יקבל סיוע בתנאי ששהה לפחות שלוש שנים מחוץ לארץ, זה תקף גם ליזם עסקי. התושב החוזר לא יהיה זכאי לסיוע אם בעבר לשכת משרד הקליטה סייעה לו, ובמידה שהוא לא קיבל סיוע ממשרד הקליטה כעולה.

גם ביקורים מרובים בארץ הם תנאי לאי קבלת סיוע. התנאים הם לא לבקר בארץ עד לשנתיים האחרונות לפני החזרה, ובשנים אלה, אסור לבקר יותר מארבעה חודשים ברצף או לסירוגין, בכל שנת שהייה בחו"ל. ליזמים ומדענים מותר שלוש שנים לפני חזרתם. ביקור אחד ייחשב גם אם התחיל בשנה אחת ונגמר בבאה אחריה. אסור שהשהות של התושב תהיה לרגל שליחות כל שהיא, מטעם למשל חברות ממשלתיות של מדינת ישראל, אלא אם כן חלפו חמש שנים מתחילת השליחות.

לתושבים החוזרים מגיעות הקלות שונות בעת שחרור ממכס, פטור ממס על סוגי הכנסות שונות ועזרה ביבוא אישי של רכב. כדי לקבל את ההטבות על התושב החוזר לבצע מספר פעולות. הוא צריך להוציא תעודה של תושב חוזר, דרך יועצת בקליטה אישית במשרד הקליטה. יש להירשם באינטרנט לפני החזרה ארצה, במידה והתושב החוזר לא עשה זאת, עליו להציג תעודת זהות, דרכונים ולצרף את הטפסים הקשורים לבקשתו. ועליו לפתוח חשבון בנק, כדי לקבל סיוע כספי.

תושב חוזר בעל רישיון נהיגה ישראלי בתוקף, ורישיון נוסף בתוקף שהיה לו במדינה בה שהה מעל שש שנים לפחות – מקבל מספר הטבות ממדינת ישראל אם הוא רוצה לייבא רכב אישי. התושב מקבל פטור מתשלום מס קנייה, עם זאת, הוא חייב לשלם מכס בשיעור 50% + מע"מ. רכישת הרכב צריכה להתבצע על שמו של התושב החוזר או דרך מחסן הרישוי של יבואני הרכב בארץ, תוך תשעה חודשים מכניסתו לארץ, לכן שימו לב לתאריך ואל תהססו אם אתם צריכים לקנות אוטו.

ההקלות הן במיסים ומס קנייה על חפצים שונים. למשל חפצים אישיים כמו בגדים, נעלים ותמרוקים, בכמויות של מטען יד של הנוסע. אם ערך החפץ עולה על 200$, יש לשלם את כל ערך המיסים של החפץ. הפטור ינתן במידה והחפצים יהיו עמך באותו כלי נסיעה. חפצי בית מותר לייבא עד שני משלוחים. מוצרי חשמל, אלקטרוניקה ופריטי ריהוט, רשאי לייבא פריט מכל סוג. התושב החוזר לא יחוייב במיסים עד 20 ק"ג ממטען זה, ואין הוא קשור לחפצים האישיים בהם הוא מקבל פטור.

ההטבות והסיוע של מדינת ישראל לתושבים החוזרים היא על מנת למשוך ישראלים שיחזרו ארצה, היא רוצה להזכיר להם מה היא אהבת הארץ ולכן היא מציעה להם הטבות והקלות כלכליות, כיוון שברוב המקרים המגורים בחו"ל קלים יותר מבחינה כלכלית, ובימינו זה הוא שיקול רציני. ואכן העזרה הרבה שמדינת ישראל מעניקה, מהקלות במכס ופטורים שונים מקלה על התושבים בחזרה ארצה, והמעבר מהמדינה בה שהו תקופה ארוכה, נהיה נוח יותר.