נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה: 08-8558790  |  072-2333709  פקס: 08-8558780      info@gocargo.co.il

יבוא מסין לארץ

90% מהסחורה בעולם, מיוצרת בסין ויותר מ-80% מהסחורה מיובאת מסין למדינות רבות בעולם, לכן זה הגיוני לחלוטין כי יזמים ועסקים רבים, ירצו לייבא ממדינה אשר נחשבת יצרנית הייצוא הגדולה בעולם. הוצאות עבודה נמוכות ותשומות ייצור זולות יותר, מאפשרים לייצר רווחים גבוהים הרבה יותר במקרה של יבוא מסין, מאשר ביבוא ממדינה אחרת. נוסף על אלו, הודות ליכולת הייצור הגבוהה בסין, זמני ההגעה של המוצרים מסין, הם הרבה יותר מהירים. למרות תנודות רבות בעולם המסחר והכלכלה העולמיים, בשוק של סין ההתפתחות מהירה והיא ממשיכה להציע הזדמנויות עסקיות ענקיות, עם פוטנציאל משמעותי למסחר ולהשקעות נוספות.

כאשר מדובר ביבוא, תמיד צריך לשים לב לאלמנטים החוקיים, הקשורים לייבוא המוצרים ואם המהלכים שאתה אמור לבצע, עומדים בתנאי המכס וחוקי היבוא. אם אתה מייבא לראשונה, ההמלצה הטובה ביותר היא להשתמש בעזרת מתווך. כאשר נעזרים במתווך, בשלבים הראשונים, הכל יעשה קל יותר עבורך בטווח הארוך, במיוחד בשלבים שכבר יהיה לך את המידע הבסיסי והחשוב ביותר, כדי לייבא סחורה מסין בעצמך.

על פי חוק, כדי לייבא מוצרים מסין, עליך להיות בעל רשיון, המתיר לך לנהל קשרי יבוא מחו"ל. מסמך זה מאפשר למדינה לפקח על המוצרים שאתה מייבא, כדי למנוע בעיות ופעולות בלתי חוקיות. גם בסין, כל הסחורות המיועדות ליצוא, חייבות ברשיון מסחרי. יש לזכור כי סין מטילה סדרה של הגבלות על יצוא, כולל מכסות יצוא, היטלי יצוא ודרישות נוספות המגבילות את הגישה לאיזורים מסויימים במדינה, לחברות מחוץ לסין.

בעצם השלב הראשון הוא להחליט מה אתה רוצה בדיוק לייבא ואז לשוטט ברשת, כדי לחפש ספקים או מפעלים פוטנציאליים, במטרה לגלות מידע רב ככל שתוכל עליהם. ברור שכיום ניתן לתקשר באינטרנט, אך עדיף להיפגש עם ספקים פנים אל פנים, בהנחה שאתה יכול לנסוע לסין ולבצע סיור במפעלים שנראים לך מתאימים. עלות הטיסה אינה זולה, אך שווה את ביסוס היחסים המסחריים לעתיד העסק שלך. שאל את אנשי המכירות במקום על החברה שלהם וקבל רשימה של לקוחות אחרים במידת ההאפשר. נצל את הביקור בסין גם להכרת התרבות המקומית ונוהלי העבודה.

בין אם החלטת לנהל את כל התהליך דרך הרשת או נסעת לביקור בסין, אל תהסס לבדוק ולאשר את מה שנאמר לך. חלק חשוב נוסף בהליך הוא לבקש דוגמאות מוצר מהספק, כדי להעריך את האיכות של הסחורה ואת ההתנהלות שלו. למרות שאתה עלול להתבקש לשלם עבור עלויות הבדיקה של הדוגמאות, קח בחשבון כי זו דרך טובה לראות איך הספק עובד, להכיר את ההתנהלות שלו בזמן המשלוח ולבדוק את תנאי התשלום. אל תיחפז לבחירת ספק - יש שפע של זמן. המוצר תמיד יהיה זמין ומחקר ראוי יכול לעזור לך למצוא עסקה טובה יותר.

בשלב הזה כדאי להתחיל ולחקור את העלויות השונות שאתה תצטרך להתמודד איתן: עלות המשלוח עצמו ע"י המשלח, מיסי יבוא, עלויות הובלה מקומיות ועלויות של ספקי שירות (בדיקות של הסחורה, עמילות מכס ועוד). עלולות להיות גם כמה עמלות "נסתרות", אשר חברת יבוא בינלאומית יכולה לעזור ולצמצם לך אותן.

השלב הסופי (ולעתים קרובות הקשה ביותר) הוא ניהול המו"מ על תנאי המסחר עם הספק שלך. לדון בתנאי משלוח ותנאי תשלום עם הספק שלך, כמו גם להחליט על גובה המקדמה. חברות אשר מתמחות ביבוא יכולות לעזור לך בייעוץ בשלב זה, אך דאג כי החברה שמסייעת לך היא אמינה ויש לה את היכולת להוכיח את כישוריה. בכל מקרה, בד"כ נהוג לשלם 30 אחוזים מהמחיר שהוחלט, בזמן ביצוע ההזמנה ואת 70 האחוזים הנוספים, כאשר המוצרים מגיעים ארצה. לעולם אל תשלם מראש את מחיר הרכישה המלא - אם יש עיכוב במשלוח או בעיה במוצר, סביר להניח שלא תראה את הכסף הזה. התרחק מכל ספק שדורש ממך לעשות זאת. נוסף על כך, בדוק היטב כי החשבונית מכילה את הדברים שאתה רוצה ושהסכמת עליהם וגם מה שהספק אמור לקבל יופיע באותה חשבונית. לכן, בדוק שוב את הניירת, כדי למנוע ולמזר בעיות תקשורת.

עוד כמה טיפים שיסייעו לכם בדרך לביצוע הסכם היבוא הראשון שלכם עם שוק המסחר בסין:

  • סע לסין בעצמך ובדוק את המפעלים, אם אפשר.
  • תמיד עדיף לך לקחת בחשבון, כי המשלוח יהיה ארוך ממה שחשבת וההוצאות גדולות ממה שתכננת.
  • בדוק את תקנות היבוא ותכיר את משרדי הממשלה הנוגעים בדבר. בעיות תאימות עשויות להשתנות בהתאם למוצר.
  • אל תהסס לשכור את שירותיה של חברה, אשר תבדוק את איכות המוצר שאתה מייבא.
  • שמור היטב על כל הניירת, הרשיונות, האישורים וכל מה שקשור לעסקה ולמוצרים שאתה מייבא, כולל הובלה וכולל שחרור ממכס.
  • בדוק היטב את המשלוח שמגיע, למקרה שהוא ניזוק או שהייצור פגום.